Szukaj
 

 More From Region

 

Jerozolima

​Czego jeszcze nie powiedziano o najświętszym mieście świata, mieście, które zostało zjednoczone, wiecznym mieście, po raz pierwszy zbudowanym przed tysiącami lat, którego historię można posłyszeć w szeptach wiatru wiejącego wśród murów,

Na tej stronie:

Jerozolima

Czego jeszcze nie powiedziano o najświętszym mieście świata, mieście, które zostało zjednoczone, wiecznym mieście, po raz pierwszy zbudowanym przed tysiącami lat, którego historię można posłyszeć w szeptach wiatru wiejącego wśród murów, gdzie każdy kamień opowiada zdumiewającą historię miasta przyciągającego przez tysiąclecia miliony wiernych pielgrzymów. Taka jest Jerozolima, stolica Izraela, jedyne miasto na świecie, które posiada 70 imion miłości i tęsknoty, miasto, które na starych mapach pojawia się jako centrum świata, a wciąż adorowane jest jak młoda narzeczona.

Jerozolima to miasto wszechogarniających emocji, miasto, które obiecuje religijne i duchowe przeżycia, wzruszenia i przyjemności, interesujące wycieczki i zabawne przygody. Tutaj, w obliczu fascynujących miejsc o znaczeniu historycznym i archeologicznym, znajdują się zaskakująco współczesne atrakcje turystyczne dla wszystkich miłośników kultury, sztuk pięknych, teatru, muzyki, architektury i rozkoszy gastronomicznych.

W sercu Jerozolimy położone jest Stare Miasto (Old City),
otoczone murami i podzielone na cztery kwartały – żydowski, ormiański, chrześcijański i muzułmański. Wewnątrz murów znajdują się ważne miejsca święte, czczone przez trzy główne religie: Ściana Zachodnia (Western Wall), która jest świętością dla Żydów, Bazylika Grobu Świętego (Church of the Holy Sepulcher), oraz Sklepienie Skały (Dome of the Rock) na Wzgórzu Świątynnym (Temple Mount). Plac Western Wall odwiedzany jest przez miliony wiernych. Tutaj, u podstawy olbrzymiej ściany, pozostałości po Świątyni, ofiaruje się modły i wsuwa pomiędzy szczeliny listy, zawierające prośby płynące z głębi serca.

Ścianę Zachodnią otaczają inne ważne miejsca żydowskie - Tunele Ściany Zachodniej (Western Wall Tunnels),
unikalny Davidson Center, Dzielnica Żydowska (Jewish Quater) ze wspaniałą cytadelą (Cardo i David’s Cytadel), wznoszącej się dumnie w swoim pięknie. W części południowej Starego Miasta znajduje się Miasto Dawida (City of David), z którego wyrośli starożytni Kananejczycy i izraelicka Jerozolima. To naprawdę fascynujące miejsce z niesamowitymi zabytkami, zapewniające niezapomniane wrażenia.

Jerozolima jest również bardzo ważna dla chrześcijaństwa, ponieważ Jezus Chrystus tu żył i tutaj umarł. W samej dzielnicy chrześcijańskiej znajduje się około 40 budynków o charakterze religijnym (kościoły, klasztory i hostele dla pielgrzymów). Jednym z najistotniejszych i miejsc w tej dzielnicy jest Droga Krzyżowa (Via Dolorosa), ostatnia droga Jezusa, która zgodnie z tradycją chrześcijańską wiodła z budynku sądu na wzgórze Golgota, gdzie został on ukrzyżowany i pochowany. Wielu pielgrzymów przyjeżdża do Jerozolimy, aby przejść całą drogę śladami Jezusa, zaczynając w dzielnicy muzułmańskiej przy Bramie Lwów poprzez 14 stacji krzyżowych, a kończąc w Bazylice Grobu Świętego. Przechowywane są tam niektóre najważniejsze relikwie chrześcijańskie, w tym namaszczony kamień (na którym spoczywało ciało Jezusa przed złożeniem do grobu) oraz grób Jezusa. Bazylika Grobu Świętego to cel pielgrzymek wielu milionów chrześcijan z całego świata.

W południowo-zachodniej części Starego Miasta znajduje się Wzgórze Syjon (Mt. Zion), gdzie w miejscu, w którym zgodnie z wiarą chrześcijańską Maria spędziła swoją ostatnią noc, wybudowano Opactwo Zaśnięcia Matki Boskiej (
Dormition Abbey). Opactwo zostało zbudowane około 100 lat temu i w jego piwnicy znajduje się posąg przedstawiający śpiącą Marię. Obok opactwa znajduje się Komnata Ostatniej Wieczerzy, w które Jezus spożywał swój ostatni posiłek.

We wschodniej części Starego Miasta znajduje się Góra Oliwna (Mount of Olives), z kolejnymi ważnymi miejscami dla chrześcijan oraz kilka kościołów: Wniebowstąpienia (The Ascension), Pater Noster, Dominus Flevit, Marii Magdaleny, Gethsemane (Ogrójca), klasztor Łazarza i Abrahama. Według tradycji chrześcijańskiej, grób Marii znajduje się w Kidron Valley, poniżej Góry Oliwnej.

Oprócz świętych miejsc na terenie Starego Miasta, jest tam także kilka uroczych godnych odwiedzenia miejsc, na przykład wspaniały targ, stanowiący jedno wielkie zmysłowe doznanie. Możecie tam kupić ceramikę dekorowaną w stylu ormiańskim, piękne różańce, autentyczną odzież, haftowane poduszki, barwne, wełniane dywany, świece i niezwykłe wyroby szklane oraz niezliczone upominki. Ze szczytów muru Starego Miasta przy promenadzie możecie obserwować Stare i Nowe Miasto. Wycieczki wzdłuż murów stanowią także cudowną wyprawę nocną porą, gdy migoczące światła miasta sprawiają, że nigdy nie zapomnicie tego widoku. Dzielnica ormiańska posiada swój własny unikalny czar i z pewnością godna jest odwiedzenia.

Tworzenie sąsiedztw żydowskich nowego miasta rozpoczęto w późnych latach XIX wieku Niektóre z sąsiedztw zachowały swój oryginalny malowniczy urok i wędrówka pomiędzy domami jest prawdziwą przyjemnością. Niektóre z tych sąsiedztw to Even Yisrael, German Colony (Kolonia Niemiecka), Yemin Moshe, Me’a She’arim, Makhane Yisra’el, Nakhla’ot, Nakhalat Shiv’a,Ein Karem, Komemi’ut, Rekhavia, Bukharian Quarter oraz Dzielnica Etiopska. W mieście znajdują się liczne inne interesujące i unikalne miejsca z różnych okresów w jego dziejach, na przykład Armon HaNatsiv oraz Promenada, Ammunition Hill, Muzeum Yad Vashem (Yad Vashem Holocaust Memorial Museum), Mishkenot Sha’ananim, Klasztor Krzyża (Monastery of the Cross), klasztor Eliasza oraz budynek YMCA. Z miejsc nowocześniejszych, należy wymienić Sąd Najwyższy, Muzeum Izraela, Biblijne Zoo, Knesset, górę Herzl, targ Makhane Yehuda, pełen ekscytujących odgłosów, kolorów, smaków i aromatów.

Młodym ludziom, którzy lubią wieczorne rozrywki, spodobają się rejony nocnego życia: German Colony, kompleks sklepowy Ben Yehuda, Nakhalat Shiv’a, Shlomtsiyon HaMalka Street, oraz Russian Compound.

Miłośnicy zwiedzania będą zachwyceni po odkryciu, że Jerozolima pokryta jest siecią muzeów pełnych interesujących eksponatów, np. Muzeum Izraela (Israel Museum), Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum), Muzeum Naukowe Bloomfielda (
Bloomfield Science Museum), Muzeum Yad Vashem Pamięci Holokaustu (Yad Vashem Holocaust Memorial Museum), Rockefeller Museum, Muzeum Ziemi Bibjijnej (Bible Lands Museum), Muzeum Sztuki Islamskiej (Islamic Art Museum), the Old Yishuv Court Museum, Muzeum Armeńskie (Armenian Museum) oraz Muzeum Sztuki Włosko-Żydowskiej (Museum of Italian Jewish Art).

Dzieci ucieszy Winda czasu (
Time Elevator) (interaktywna, trójwymiarowa prezentacja historii Jerozolimy), przestrzenne Zoo Biblijne, Ein Ya’el

– oferujący warsztaty w sztuce i rzemiośle biblijnym, tunele Armona HaNatsiv, piękne ogrody botaniczne oraz interaktywne wystawy wymagające praktycznego zaangażowania zwiedzających w Bloomfield Science Museum (Muzeum Nauki Bloomfielda). .

Jako że Jerozolima jest miastem, które stało się ojczyzną dla ludzi wyznających różne wierzenia, kultywujących różne tradycje z różnych grup etnicznych, kultura kulinarna miasta proponuje kuchnię dla każdego. Równolegle z restauracjami dla smakoszy z cyganerii znajdziecie jadłodajnie, w których potrawy gotują się powoli na starożytnych piecach, stylowe kawiarnie, restauracje etniczne, stoiska fast food oraz bary, które ożywają w godzinach wieczornych. Niezależnie od licznych miejsc, w których można się posilić, Jerozolima oferuje także przeróżne rodzaje kwater turystycznych, od luksusowych hoteli do niedrogich hosteli młodzieżowych.

Jeśli zastanawia was, w jaki sposób Jerozolima stała się takim ośrodkiem religijnym i duchowym i celem pielgrzymek dla milionów turystów z całego świata, odpowiedzi należy szukać przed tysiącami lat. Historia Jerozolimy pełna jest wojen i bitew. Strategiczne położenie przyciągało wiele narodów, które pragnęły zawłaszczyć to miasto, a niektóre z nich władało nim w różnych okresach dziejowych. Miasto poznało zarówno wojnę jak i pokój, miłość i nienawiść, bogactwo i nędzę, zniszczenie i odbudowę, szczęście i ból.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgodnie z tradycją żydowską, stworzenie świata miało swój początek (5766 lat temu) przez położenie kamienia na Górze Moria (Mount Moriah) (pod sklepieniem skały na Wzgórzu Świątynnym). To tu zbudowano ważne miasto królewskie Kananejczyków (około 4,000 lat temu), które zostało odbite Jebuzytom przez króla Dawida w 1004 r. p.n.e., aby stać się stolicą jego królestwa i miastem świętym. Salomon, syn Dawida zbudował Pierwszą Świątynię, a jego potomkowie (Hezekiah, Zedekiah oraz królowie judejscy) kontynuowali dzieło powiększania i fortyfikowania granic miasta oraz zbudowali system zaopatrywania w wodę (tunel Hezekiaha). Wysiłki te opłaciły się i gdy król Asyrii Sennacheryb oblegał Jerozolimę, nie był w stanie jej podbić i zmuszony był się wycofać. Dopiero Nabuchodonozor, w 586r. p.n.e. podbił stolicę żydowską. Miasto zostało zniszczone a większość mieszkańców wygnano do Babilonu. W roku 538 p.n.e. Kserkses, król Persji, który podbił Babilon, zezwolił wygnanym Żydom na powrót do Judei i Jerozolimy, gdzie odbudowali miasto i postawili Drugą Świątynię. Przez okres 370 lat Judea stanowiła okręg autonomiczny, najpierw pod władzą Persów, a następnie Greków. Po powstaniu hasmonejskim w 168 r. p.n.e., Jerozolima ponownie stała się stolicą królestwa, które w późniejszym okresie znalazło się we władzy Cesarstwa Rzymskiego. W latach 73-4 p.n.e., król Herod Wielki prowadził rozbudowę Świątyni.
U schyłku okresu Drugiej Świątyni Jerozolima była miastem o prężnej działalności religijnej i kulturalnej. To w tym okresie Jezus głosił nauki w Nazarecie. W 66 r. n.e., Żydzi zbuntowali się przeciwko Cesarstwu Rzymskiemu i przejęli Jerozolimę. Powstanie zdławiono w 70 r. n.e. i Rzymianie, dowodzeni przez Tytusa, podbili stolicę, całkowicie zniszczyli Świątynię i wygnali mieszkańców miasta. Przez następne 60 lat Jerozolima była pustoszona, aż do wybuchu powstania Bar Kochby, kiedy to na krótki czas Żydzi mogli tu powrócić. W 135 roku n.e. Rzymianie odbudowali miasto i przemianowali je na Aelia Capitolina oraz zakazali zamieszkiwania tu Żydom.
Po przyjęciu chrześcijaństwa przez Cesarstwo Rzymskie, co miało miejsce w 324 r. (które później przekształciło się w Cesarstwo Bizantyjskie), Jerozolima ponownie odzyskała swoje znaczenie. Miejsca związane z życiem i śmiercią Jezusa zostały odnalezione i ogłoszone jako święte, zbudowano liczne wspaniałe kościoły, w tym Kościół Grobu Świętego (Kościół Zmartwychwstania) oraz “Matkę Wszystkich Kościołów” na Wzgórzu Syjon (Mt. Zion).
W roku 638 Jerozolimę podbili muzułmanie i na kilka następnych wieków wybudowali Sklepienie Skały (Dome of the Rock) oraz meczet Al Aksa. Po zwyciężeniu muzułmanów, Żydzi powrócili do Jerozolimy i około X stulecia, miasto to ponownie stało się duchową stolicą Żydów na ziemiach Izraela.
Także krzyżowcy pragnęli władać Jerozolimą. W 1099 r. podbili miasto, dokonali rzezi żydowskich i muzułmańskich mieszkańców i uczynili Jerozolimę swoją własną stolicą. Niecałe 100 lat później, w 1187 r., w bitwie pod Khitin krzyżowcy zostali pokonani przez Saladyna. Wówczas Żydzi powrócili do Jerozolimy i pozostają w niej do dnia dzisiejszego.
W 1250 r. dynastia Mameluków zaczęła rządzić Egiptem, ich władcy podbili te ziemie i stali się nowymi panami Jerozolimy. W 1517 r. Imperium Otomańskie rozpostarło się aż do Jerozolimy, która na 400 lat przeszła pod władzę turecką. Przez okres pierwszych 100 lat miasto rozkwitało, mury zostały odbudowane. W drugiej połowie XVI wieku, gdy Imperium Otomańskie zaczęło podupadać, los ten dotknął także fortuny jerozolimskie.
Do początków XIX wieku Jerozolima była małym, zaniedbanym miastem wewnątrz swych murów i dopiero pod koniec stulecia (począwszy od roku 1860), Nowe Miasto zaczęło się rozrastać, dzięki hojności brytyjskiego filantropa Moszego Montifiore, który sfinansował budowę Mishkenot Sha'ananim. Sukces tego nowego sąsiedztwa prowadził do powstania kolejnych, budowanych poza murami. Coraz więcej Żydów zaczęło się przeprowadzać do Jerozolimy, stając się w roku 1873 większością populacji.
W 1917 r., wraz z rozpoczęciem okresu Mandatu Brytyjskiego, Jerozolima odzyskała swój status jako stolica tych ziem. Gdy w roku 1948 powstało państwo Izrael, Jerozolima została uznana za stolicę kraju i wszystkie główne instytucje rządowe znalazły tu swoje siedziby. Należy tu m.in. wymienić Knesset (budynek parlamentu izraelskiego), Sąd Najwyższy oraz rozliczne biura rządowe.
Podczas Wojny o Niepodległość, w następstwie krwawych bitew i porozumień w okresie zawieszenia broni, Jerozolima została podzielona między Izrael i Jordanię, aż do wyzwolenia stolicy podczas Wojny Sześciodniowej w 1967 r., kiedy to obie części miasta zostały zjednoczone, a Jerozolima stała się największym miastem Izraela.

Od początku swego istnienia, Jerozolima była tym jednym jedynym, wyjątkowym miastem, nieporównywalnym z żadnym innym na świecie.

Więcej informacji o Jerozolimie :
http://tour.jerusalem.muni.il
 

 

 

 Sites & Attractions

 
Catholic church of the Benedictine Fathers, built between the years 1900-1910. Accordin...
The Room of the Last Supper – The Coenaculum. According to Christian tradition, already...
Square containing an exhibit of the history of Damascus Gate (Sha'ar Sh'hem,) an import...
The Haganah Museum is located in the house once owned by Eliyahu Golomb, one of the fou...
The museum depicting the history of excavations in the Ophel and in the areas south and...
House of Israel's first prime minister, David Ben-Gurion, in a street named after him. ...
 

 Accommodations

 
Deborah Hotel is an 11-floor building offering standard accommodation for couples and ...
The Herods Dead Sea hotel features a beautiful spa area, a VIP lounge, fine restaurants...
Small hotel with small, renovated rooms. Each room has broadband Internet connections. ...
​The Magic Sunrise Club is a luxurious Hacienda-style resort village. Magic Sunrise Clu...
 

 VideoSideVWP

 
 

 RelevantArticle

 
 

 Events In Area

 
 

 Bez tytułu

 
Miasta